Урок 17-18

Урок 17


Практична робота 4.      Складання та виконання алгоритмів із розгалуженням


Урок 18

В середовищі Скретч можна створювати складні проекти, наприклад,  мультиплікації за мотивами відомих казок чи власних історій, розробляти комп’ютерні ігри чи тренажери, моделювати процеси, що відбуваються  у природі чи взаємодію частин механізмів. Перш ніж створювати проект в середовищі Скретч, в тому числі і складний,  слід:
1) визначити об’єкти проекту та їх зображення;
2) виділити події проекту та дібрати  відповідні команди для їх реалізації;
3) задати метод розв’язування завдання, розділити завдання на підзадачі, у яких виділити базові алгоритмічні структури;
4) створити алгоритм та подати його словесно або у вигляді схеми.
Далі алгоритм слід описати мовою середовища виконання алгоритмів, перевірити його правильність та зберегти разом з усіма об’єктами у файлі проекту.
У алгоритмах, які описують складні проекти, можуть використовуватись базові структури алгоритмів: слідування, розгалуження, повторення, а тож різні їх комбінації. 

Вправи для виконання на уроці

 • Вправа 1. Композитор.

 Завдання. Створи в середовищі Скретч проект, за яким виконавець Композитор складатиме й виконуватиме мелодію з випадкових п’яти нот, поки не зміняться всі його образи. 
Схема до проекту:
 • Вправа 2. Літак-еколог. 

Завдання. У наш час було б корисним мати такий безпілотний  літальний об’єкт, який би передавав повідомлення про стан екології на території обльоту за результатами зйомки. Створи проект, за яким  виконавець Літак рухається по сцені, а на екрані відображається  назва відповідного кольору фрагмента сцени.
Схема до проекту:

Вправи для самостійної роботи

 •  Світлячок
Сплануй і склади проект Світлячок, у якому виконавець декілька разів  довільно переміщується по сцені, а після переміщення змінює свій колір на 25 одиниць. Зауваж, що в середовищі Скретч змінювати колір об’єкта можна за допомогою команди Змінити ефект. 

 • Міста
Сплануй і склади в середовищі Скретч проект Міста, у якому виконавець називає міста України відповідно до того, яка літера натиснута на клавіатурі. Наприклад, D — Донецьк, K — Київ тощо. 


20 коментарів:

 1. А чи є файли для Компетентнісних задач з теми Алгоритми з повторенням і розгалуженням?
  Наприклад в 1-й задачі 18-го уроку пропонується скористатись таблицею "План_Природа" та файлом "Список_природа". Таких файлів у заготівці до теми "Алгоритми з повторенням і розгалуженням" не має. Взагалі не має досить великої кількості файлів. Наприклад, файлу "Схема_Композитор" до практичного завдання 17-го уроку.
  Цих файлів взагалі не існує чи я чогось не розумію?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Запрошую на сайт it-science.com.ua. Авторські розробки уроків для 7 класу в рубриці - шкільна інформатика, 7 клас.

   Видалити
 2. Доброго дня! Пане Сергію, а Ви користуєтесь підручником надрукованої версії, цікаво, він у уже поступив у школу? Чи якоїсь проміжної, що не зрозумілих причин для авторів "гуляє" по Інтернету. Бо файли у архіві відповідають саме останній версії. Файли-заготовки до компетентнісних завдань будуть викладені цього тижня. Вибачте за незручності.

  ВідповістиВидалити
 3. Доброго дня! Користуюсь єдиною доступною версією підручника, яка була присутня на Репозитарії.

  ВідповістиВидалити
 4. Пан Сергію, але на репозитарії ми викладали тільки 60 сторінок офіційного тексту. Все інше - це не остаточна версія, а саме перша версія, яка була доступна за правилами тільки експертам для проведення конкурсу. Після роботи з експертами та редакторами вийшла, якщо не помиляюсь, 18 версія. Там були враховані побажання експертів, видавництва та результати апробації, яку проходив підручник в експериментальних школах. Тому можлива така невідповідність та Ви можете не знайти усіх заявлених раніше файлів. Мені цікаво, чи поступив до Вас підручник, бо у моїй школі його, на жаль, ще немає :(

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. на превеликий жаль підручника так і немає

   Видалити
  2. Шановні колеги, звертайтесь до відповідальних на місцях за поставку підручників - видавництво відвантажило усю замовлену партію. Ми уже отримали свої авторські екземпляри. Незважаючи на різке подорожчення розхідних матеріалів та нижчу ціну у порівнянні із попередніми класами, підручник має якісний друк, насичені кольори та хорошу палітурку

   Видалити
  3. Ми теж уже отримали підручники, правда тільки 50% але хоч вчитися є по чому. Підручник дійсно класний.

   Видалити
 5. Дуже дякую за відповідь, тепер все зрозуміло. На репозитарії повна версія підручника була доступна всім бажаючим.
  Підручник до нас також ще не поступив (

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Я чомусь цієї версії не зловила на репозитарії, а тільки ту, яку автори погоджували для розміщення. Видно не там дивилась. Але це, на мою думку, є абсолютним порушенням Закону про авторські права та положення про Конкурс. Маю надію, що це пережитки етапу становлення правової держави. І надалі це буде правильно організовано.
   А ще буде правильно організовано доставку підручників до шкіл. Адже оригінал-макети були готові ще у червні 2015 року! Зошити - на 1 серпня 2015 року! І нічого немає!!! Моєму обуренню з цього приводу як автору та потенційному користувачеві цих доробок просто немає меж!

   Видалити
  2. Ми всі "заручники" цієї ситуації. Нічого немає, а роботу робити треба! Дякуємо, що блог працює, матеріали доступні і можна урізноманітнювати роботу з учнями!

   Видалити
  3. Пані Наталія, запрошую на сайт it-science.com.ua. Ми також пропонуємо розробки кожного уроку по 7 класу, в рубриці Шкільна інформатика - 7 клас

   Видалити
  4. school2, ДЯКУЮ ДУЖЕ! МАТЕРІАЛИ ЧУДОВІ!

   Видалити
 6. Коллеги, скажите, почему, в основном, используется и описывается Скретч устаревшей версии 1.4, если доступна версия 2.0 (по-моему, сейчас 440) и в ней есть возможность работы с веб-камерой, векторный редактор объектов, возможность создания новых блоков, а главное, нет обратной совместимости sb2 с sb

  ВідповістиВидалити
 7. Справа в тім, що коли створювався підручник ще для 6 класу, цієї версії не було - технології змінюються дуже швидко. А вже для 7 класу було прийнято рішення не змінювати версію продукту, а дати посилання на сайт(останній урок по програмуванні), тоді можна буде і до нової версії перейти, і нові інструменти спробувати.

  ВідповістиВидалити
 8. Доброго дня!
  Підкажіть, будь ласка, де взяти файли-заготовки для 17 параграфу в підручнику?
  А саме файли "Схема_Композитор" та "Схема_Літак-еколог".
  Підручник купив на сайті:
  https://e-pidruchnyky.net/catalog/informatyka/1606/

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. У дописі прикріплені файли, про які Ви запитуєте

   Видалити